ÓBUDAI II. RÁKÓCZI FERENC ÁLTALÁNOS ISKOLA

1037 Budapest, Erdőalja út 5.  | OM034830  |  Tel.: 250-3269, 454-1463  |   titkarsag.II.rakoczif@ebtk.hu

Get Adobe Flash player

2025. január

A 4. évfolyamosok november elején a Mezőgazdasági Múzeum A varázsló kertje című interaktív kiállításán jártak, s ha már arra jártak, megnézték a Városliget nevezetes pontjait is. November közepén pedig az Országház épületét járták be, a parlament gyűléstermébe ugyan nem tehették be a lábukat, de a Felsőház termének dekorációját megcsodálhatták. Sétáltak a Kossuth tér és a Duna felőli folyosón is. Gazdag idegenvezetésben részesültek, és gyermekek számára készült színes, rajzos kiadványt is kaptak nebulóink, akik a helyszíneken kitűnő magatartást tanúsítottak, úgy az épületbejárás, mint a közlekedés során.

Az 5.b és 6.a még szép napsütésben járta be a Városliget múzeumi negyedét, látogatást tettek a Magyar Zene Házában, és az előtte elterülő zenei játszóteret nagy élvezettel használták a gyerekek.

Az 5. évfolyam igen szerencsésnek bizonyult, hiszen mindkét osztály elmehet a Bűvösvölgybe, ahol részt vehetnek a  modern média eszközeit alkalmazó oktatóprogramban.

A decembert a MÜPÁ-ban kezdték hatodikosaink: A Zenebona - Ne csak hallgasd! című hatvan perces foglalkozáson a hangszerbemutató során nebulóink megismerkedhettek nemcsak az egyes hangszerek külsejével, hanem a hangzásával is.

Tanítványaink részt vettek a Mikulási cselgáncs-kupán is, ahol hanem csak gyakorlati tudásukról adtak számot, hanem elméleti kérdések is felmerültek a környezetvédelmi totón. Kategóriájuk első helyezettjeiként érmet és oklevelet is kaptak.

Basa István a 7. és 8. évfolyamból alakult tanulói csoporttal, heteken keresztül gondoskodott a Táborhegyi parkról. Először az új kilátópontnál elhelyezett műtárgynak készített biztos helyet, alapot ástak és betonba ágyaztak egy padot. Eközben a terület madarairól sem feledkeztünk meg. Az iskola tavaly odúkat helyezett ki Piroch Rezsővel és Zsuzsával, idén pedig a terepbejárás után, több napon keresztül alakították ki és mélyítették a diákok a madárkarácsonynak helyet biztosító fa ültetőgödrét. Bár megtanultuk, hogy az ültetett nordmann fenyő ugyan tájidegen, de megérkezése után gondoskodtak a földlabdával érkező növény elhelyezéséről, az ültetést követően a felszín gondos elrendezéséről, és a gyökérzet kellő mértékű belocsolását is többször elvégezték. A faültetés még a fagyok beállta előtt megtörtént, így minden reményünk megvan arra, hogy a most nagyjából 2-2,2 méteres növény a hamarosan beálló tél után további fejlődésnek induljon.

A Téglagyári Megálló elnevezésű pad az önkormányzat ajándéka, és nemcsak azért kedves, mert Csukás István író is óbudai lakos volt, valamint egyik remek figurája, egy eb is ezt a nevet viseli, hanem a Táborhegyi park az egykori téglagyár felhagyott területén jött létre. Így emléket állíthatunk az egykori épületnek, a vállalatnak, és a hajdan itt dolgozóknak is. Nem utolsó sorban említem meg, hogy ezek a téglagyári dolgozók többségükben itt laktak a domboldalon, néhány épületük vagy kerítésük alapja még látható a parkban tett sétáink során. Emellett ők alapították és építették fel közadakozás és társadalmi munka keretében az egyesületi klubházat és iskolánk épületét is gyermekeik számára, az 1933-49-es időszakban.

Az elültetett fa az egyesület szponzorának nagylelkűségét is megjeleníti. Szeretnénk, ha a madaraknak címzett új nevezetes hely, a környék lakóinak is egyre több örömet okozna, és elősegítené a lakosok és intézmények közötti kötődés erősödését. December 6-án közvetlenül a tanítás után fenyőfadíszítésre indultak tanítványaink. Az Óhegy Egyesülettel karöltve, faggyúgolyókat, madárkalácsot és egyéb, a szárnyasok számára kedves falatokat helyeztek el a frissen ültetett fenyőre. Így már nemcsak a Perényi út közelében, hanem az északi bejáróknál is van madárles, ha csöndben lesünk. 7. osztályosaink a fa telepítése mellett, annak locsolását is rendszeresen végezték, és madár karácsonyfává díszítették gyümölccsel, napraforgótárcsával, faggyúgolyóval. A résztvevő tanulóink biztosan élvezték a projektet, hiszen az élmény-, és akciópedagógiában részt vevő gyermekek ezalkalommal az egyesület jóvoltából, mikulás csomagot vettek át Felcsúti László elnök úrtól.

Idén ismét részt vettünk a Mosolymanók akciójában. Több, mint 100 csomag gyűlt össze. Köszönjük a résztvevők nagylelkűségét, és bízunk abban, hogy a 2025-ös karácsony időszakában is sok rászoruló gyermek boldogabb ünnepéhez tudunk majd közösen hozzájárulni. 

December 20-án, az utolsó tanítási napot a gyermekek osztályközösségben töltötték. Az iskolai karácsonyi ünnepségen Lázár Ervin Dömdödömje elevenedett meg, ahol a 3. osztályosok érzékletesen mutatták be a hit, remény, öröm és szeretet mibenlétét. Megnyerően szabadon mozogtak a színpadon Dénes Gergely tanító bácsi nebulói.
K.E.


Szentgyörgyi Péter - Nagy Tamás © 2025.

Frissítve: 2025.03.14.